XL Catlin

Finanse / Ekonomia, Ubezpieczenia

O XL Catlin

About us

Our insurance and reinsurance companies provide property, casualty, professional and specialty insurance coverage to industrial, commercial and professional firms, insurance companies and other enterprises around the world. Founded in 1986 by 68 of the world’s largest companies in response to the severe liability insurance shortage in the United States, we've grown through strategic mergers and acquisitions into a global insurance and reinsurance solutions provider. We’re a team of about 7,000 employees in more than 100 offices around the world. Each job at XL Catlin has a global impact. We get to do interesting work with interesting co-workers based in more than 29 countries every day.


 Our Culture

Our culture is summarized in Our Commitments: Make it better — Collaborate — Be accountable — Do what’s right — Be future-focused. Our Commitments reflect the way we work with each other and our clients every day. We want to maintain an entrepreneurial spirit. We expect our teams to be down-to-earth and good listeners. To build relationships with integrity. We’re committed to deliver, to go the extra mile and to be ethical. We know what matters.


Caring for Our World

At XL Catlin, we look for ways to make a difference. Two of our largest efforts are the Seaview Survey, which creates a global baseline of coral reef health in order to help assess changes in the oceans’ fragile ecosystem, and the Global Day of Giving, when colleagues leave the office to collaborate on projects that benefit our communities.


How to apply

First, visit our website www.xlgroup.com/careers-at-xl to find exciting job opportunities. There are usually two stages of the recruitment process: short phone conversation with a recruiter and meeting with managers. After maximum 2 weeks’ time you will receive a final decision from our side.

Nowe OpinieDodaj

3.6
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance

Duża odpowiedzialność za fajną kasę

Insurance Analyst
Moja branża należy do tych bardziej stresujących, bo jednak spoczywa na mnie spora odpowiedzialność, jak coś się sypie w firmie, wszyscy biegną z tym do mnie. Także stres jest spory i czasem trudno go znieść, jeśli ktoś ma słabe nerwy. Wtedy lepiej poszukać sobie innej pracy. Ale jeśli praca pod presją czasu i stres nie są dla ciebie problemem, możesz próbować :)

Sama firma jest generalnie w porządku, jak to większa firma. Jest socjal, kasa na dobrym poziomie, wielkich zastrzeżeń mieć nie można. Czasem wyskoczą nadgodziny, ale tylko wtedy, kiedy jest więcej roboty. Na codzień raczej nie ma tego problemu i wszystko jest jak powinno.
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance
  • Karta sportowa

Rozmowy kwalifikacyjneDodaj

Ocena pozytywna
Ocena rozmowy:Pozytywna

Analyst (Praca)

Branża: Finanse / EkonomiaMiejsce: WrocławTermin rozmowy: 11.2015
Proces rekrutacji: 3 etapy
  • Spotkanie w firmie
Pytania dotyczące
Wykształcenie
Wykształcenie:Kierunek studiów, Uczelnia, Kursy/Certyfikaty, Obsługa programów
Kariera
Kariera:Cele zawodowe
O Tobie
O Tobie:Wiedza o Firmie
Sposób aplikowania
  • Portal z ofertami pracy
Ogólny komentarz

Rekrutacja (z tego co wiem) przeważnie jest 3-etapowa. Taka była w moim wypadku, a inni to potwierdzają, także chyba takie mają standardy w tej firmie.

Na pierwszym spotkaniu szczegółowe pytania o firmę, sprawdzające, na ile kandydat zapoznał się z profilem firmy w internecie. Może nie powinni kłaść na to aż takiego nacisku, w końcu wszystkiego można się dowiedzieć w trakcie? No w każdym razie wystarczyło rzucić okiem na stronę internetową firmy i jakoś dałem radę.

Drugie spotkanie jest już "wirtualne": widookonferencja z menagerami i tutaj pytania raczej w stylu: co możesz zrobić dla naszej firmy i dlaczego aplikowałeś akurat tutaj? Jak widzisz się za 5 lat? Coś takiego mniej więcej.

Trzecie spotkanie to już rozmowa bardziej na luzie. Rozmawia się z menagerem, on odpowiadał o działaniu firmy a ja potakiwałem :)

Wszystko na spokojnie da się przejść, także tutaj plus za cały proces.