Goldman Sachs

Finanse / Ekonomia

O Goldman Sachs

The Goldman Sachs Group, Inc. is a global investment banking, securities and investment management firm that provides a wide range of financial services to a substantial and diversified client base that includes corporations, financial institutions, governments and high-net-worth individuals.


Goldman Sachs Technology is responsible for full life-cycle systems implementation through our worldwide operations. Our frontline technology business units are aligned to specific client businesses—sales and trading, banking, investment management and investment research—as well as firmwide operations such as legal, compliance, controllers and human capital management.  All of our technology solutions are built on a rich collection of enterprise and client platforms that unify and standardize our approaches to development, testing, workflow, user interfaces, the Web and more. At the core of our organization, infrastructure engineers design scalable hardware solutions to ensure we can meet the needs of our business, worldwide, 24X7.Goldman Sachs Operations
partners with all areas of the firm to deliver banking, sales and trading, and asset management capabilities to all our clients. We work to protect the accuracy and efficiency at every step of the trade. For example, if a company wants to buy a block of stock, Operations first ensures that the stock and payment are ready to be traded. Next, we make sure that the trade is settled properly and on time. And finally, Operations confirms that each trade is reported accurately to the buyer, the seller, the firm and the regulators. Along the way, Operations looks for anything that could expose our clients or the firm to financial loss, penalty or other risks. Operations does this for every transaction all around the world. Operations also aids in the design of the technology, the information flows and the processes that make it all work. We constantly monitor these systems and reengineer them to keep everything running as efficiently as possible. For every trade agreed, every new product launched or market entered, every transaction completed, it is Operations that enables business to flow. 


 WE ARE CURRENTLY RECRUITING FOR OUR WARSAW OFFICE IN: • Technology (Students and Graduates, Experienced Professionals)

 • Operations  (Students and Graduates, Experienced Professionals) 


For more information on opportunities please visit www.gs.com/careers

Nowe OpinieDodaj

3.6
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance

Każdy Cię motywuje, żebyś pracował jeszcze ciężej

2016-01-12
FICC Technology Specialist
Atmosfera jest tu specyficzna - niby fajnie i koleżeńsko, ale z każdej strony jest presja żeby pracować mocniej i ciężej. W sumie to wychodzi ok, bo pracownicy dają z siebie wszystko. No i dzięki temu jest szansa na awans. Trzeba im też przyznać, że dają dobrą kasę i do tego jeszcze czasem premie. Jak ktoś tu startuje, to jest od razu zaprawiony w boju. Po takiej przeprawie nic go nie złamie i nie zdziwi.

Raczej się nastawcie na zostawanie po godzinach, a jak Wam to nie odpowiada, zrezygnujcie od razu. Jeszcze jakaś dobra rada? Pracujcie ciężko, w Goldmanie się naprawdę opłaca. Ja bym tam ich polecił mimo wszystko.
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance

  Rozmowy kwalifikacyjneDodaj

  Ocena pozytywna
  Ocena rozmowy:Pozytywna

  New Analyst - Operations (Praca)

  2015-11-06
  Branża: Finanse / EkonomiaMiejsce: WarszawaTermin rozmowy: 11.2015
  Proces rekrutacji: 2 etapy
  • Spotkanie w firmie
  • Rozmowa w języku obcym
  Pytania dotyczące
  O Tobie
  O Tobie:Cele życiowe, Inne, Sukcesy i Porażki
  Wykształcenie
  Wykształcenie:Kierunek studiów, Dodatkowe Projekty, Obsługa programów, Inne
  Kariera
  Kariera:Twoje oczekiwania, Doświadczenie, Inne
  Sposób aplikowania
  • Portal z ofertami pracy
  Ogólny komentarz

  Goldman Sachs przeprowadził ze mną bardzo szczegółową rozmowę w siedzibie firmy w Warszawie. Pytali dosłownie o wszystko, rozmowa oczywiście po angielsku, ale nie tylko. W treści oferty było napisane również o języku niemieckim jako wymaganym od kandydata na to stanowisko dlatego akurat nie byłem zdziwiony tym, że chcieli to sprawdzić w praktyce.

  Jak będziecie się przygotowywali do rozmowy do GS to przygotujcie sobie odpowiedzi na pytania o doświadczenie, dotychczasowy przebieg kariery, swoje oczekiwania od firmy, plany na przyszłość, swoje osiągnięcia i umiejętności potrzebne na konkretne stanowisko, bo jak mnie o to pytali to jest duża szansa, że i was zapytają.