Essity

FMCG

O Essity

Essity is a leading global hygiene and health company that develops, produces and sells Personal Care (Baby Care, Feminine Care, Incontinence Products and Medical Solutions), Consumer Tissue and Professional Hygiene products and solutions. Our vision is; Dedicated to improving well-being through leading hygiene and health solutions. Sales are conducted in approximately 150 countries under many strong brands, including the leading global brands TENA and Tork, and other brands, such as Leukoplast, Libero, Libresse, Lotus, Nosotras, Saba, Tempo, Vinda and Zewa. Essity has about 48,000 employees and net sales in 2016 amounted to approximately SEK 101bn (EUR 10.7bn). The business operations are based on a sustainable business model with focus on value creation for people and nature. The company has its headquarters in Stockholm, Sweden, and is listed on Nasdaq Stockholm. Essity used to be part of the SCA Group.

Nowe OpinieDodaj

3.6
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance

Dla mnie fajnie

Przedstawiciel
Jak mam ocenić Essity to powiem, że fajnie. Prawie nie było rzeczy co by mi przeszkadzały. No może trochę chciało się zostać docenionym i może gdzieś awansować ale ja nie miałem na to wielkiego ciśnienia.

Doceniało się za to atmosferę i pieniądze. Trzeba im przyznać, że bardzo fajnie płacili nie oszczędzali na pracownikach ani przy wypłatach ani przy dodatkach socjalnych. Produkty łatwo się sprzedawało przez co nie można powiedzieć, że praca była jakaś tam trudna. Przy takim zawodzie to często jeszcze narzeka się na godziny pracy, ale nie tutaj. Tutaj nawet to było w porządku.
Szkolenia
Atmosfera
Możliwość awansu
Wynagrodzenie
Work/life Balance
  • Prywatna opieka medyczna
  • Narzędzia pracy
  • Bony / bilety / zniżki
  • Ubezpieczenia na życie